ממונה בטיחות בעבודה

 
שמירה על בטיחות העובדים היא אחד התפקידים החשובים והאחראיים ביותר שקיימים, והוא יכול לעשות את ההבדל בין מניעת תאונה לבין אסון.
ולכן ממונה בטיחות בעבודה חייב להיות איש מקצוע בעל ניסיון, שעבר הכשרה מקיפה וקפדנית, וקיבל את כל האישורים של משרד העבודה. ש.פ.י בטיחות ואיכות בע"מ היא מהחברות המובילות בתחומה, ומעניקה שירותים מקיפים בכל הקשור לבטיחות על סוגיה השונים.

 

הגדרת תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה

 
התפקיד, ממונה בטיחות בעבודה, דורש להכיר את מקום העבודה או המוסד בצורה מעמיקה כדי להבין את אופי הסיכונים ולנסח את הנהלים המתאימים. פעמים רבות ממונה הבטיחות צריך לפעול כדי לשנות את התפיסה- גם של העובדים וגם של צוות ההנהלה.
פעמים רבות העבודה השגרתית גורמת לעובדים להיות אדישים לסיכון האפשרי ולזלזל בנהלים, ומנגד צוות ההנהלה לא תמיד מכיר את המצב בשטח ואינו מודע לחומרת המצב. במידה והתרחשה תאונה, תפקידו לתחקר את האירוע, להפיק לקחים ולפעול לשיפור של המצב בשטח. ולכן האחריות המוטלת על כתפיו של ממונה הבטיחות היא גדולה מאוד.

 
ממונה בטיחות בעבודה
 

חוק בטיחות וגהות בעבודה

 
חוק בטיחות וגהות בעבודה מטרתו לשמור על בריאות העובדים במשק, וכן מניעת נזקים כלכליים. זה תחום רחב ונפרש על מספר תחומים: חקיקה, הרחבת המודעות, תכנון ייצור ושיווק אמצעים ואביזרים, בדיקת ציוד, ייעוץ ותכנון. המחוקק הטיל על המעסיק את אחריות בריאות העובדים. מאחר והניסיון מראה שהמעסיקים אינם מטמיעים די הצורך ובצורה דומיננטית את הבטיחות והגהות בעבודה, מופעלת מערכת אכיפה, יחד עם אמצעי ענישה, הן במישור הפלילי והן במישור האזרחי.

כל מה שקשור בעניין ידע, מודעות והסברה בעניין בטיחות והגהות בעבודה נעשה במימון המדינה. זה מה שאמור להביא המידע אל מקומות העבודה באשר הם: בתעשייה, בבנייה, בחקלאות, בשירותים וגם אל הציבור הרחב. כהשלמה לכל הפעילות הזאת יש בישראל מערך של רפואה תעסוקתית, שפועל באמצעות קופות החולים. תפקידה של הרפואה התעסוקתית במסגרת בטיחות וגהות בעבודה הוא להעריך את גורמי הסיכון בעבודה.

תפקידו של יועץ בטיחות הוא לאתר ולהכין המלצות למניעת חשיפת עובדים לגורמי סיכון, לבצע מעקב רפואי תקופתי לעובדים החשופים לגורמי סיכון תעסוקתיים, לאבחן מחלות מקצוע, להמליץ על שיבוץ עובד בעבודה המתאימה למצבו הרפואי ועוד.

במידה וכל המערכות כושלות, ולא מונעות תאונות או מחלות מקצוע, המוסד לביטוח לאומי (וליתר דיוק - האגף לנפגעי עבודה) נותן את הכיסוי המשלים לנפגעים, באמצעות מימון כספי וטיפול רפואי. כך הוא מפצה את הנפגעים על נזקי גוף ונזקים כלכליים שנגרמו להם.
 

מי יכול להיות ממונה בטיחות?

 
בראש ובראשונה מדובר באדם בעל השכלה רלוונטית, למשל אדם בעל תואר במקצועות מדעיים, מקצועות ההנדסה וכדומה. נוסף על כך, יש צורך בצבירת ניסיון של מספר שנים בעבודה בתחום, ורק לאחר מכן ניתן לגשת לקורס הכשרה שנמשך מספר רב של שעות. רק לאחר השלמת כל התהליך בהצלחה, האדם זכאי לקבל אישור כשירות ולעבוד כממונה בטיחות. כדי לתת את המענה הטוב ביותר, כל ממונה בטיחות מתמקצע בתחומים שונים, וחשוב להתאים את ההתמקצעות לדרישות בפועל (מיד נפרט על כך בהרחבה).

בגלל הדרישות המחמירות וההכשרה הארוכה, לא כל עסק יכול להרשות לעצמו להעסיק ממונה בטיחות בעבודה במשרה מלאה, או להכשיר את אחד מעובדי החברה. ולכן חברת ש.פ.י איכות ובטיחות בע"מ מציעה שירותים מקיפים הכוללים תפקיד של ממונה בטיחות, ייעוץ בתחום הבטיחות באש, נגישות וכדומה.

 

המומחים לבטיחות ולגהות בעבודה

 
שמירה על בטיחות בעבודה והתארגנות למצבי חירום מקטינות נזקים, מונעות פציעות ואף מצילות חיים. חברת ש.פ.י בטיחות ואיכות בע"מ מעמידה לרשותכם מומחי בטיחות בעבודה, רישוי עסקים והבטחת איכות.

מנכ"ל החברה, שרון לביא, מוסמך כממונה בטיחות מטעם משרד התמ"ת. ברשותו ניסיון רב בתחום ובעבודת שטח מול לקוחות בכל הארץ. צוות המומחים האיכותי, המקצועי והמנוסה של החברה בקי בכל התקנים והחוקים בתחום הבטיחות בעבודה. אנשי המקצוע של ש.פ.י מעבירים הדרכות והשתלמויות בכל רחבי הארץ, במפעלים, בארגונים ובחברות, במוסדות חינוך וציבור, בעיריות ובמועצות מקומיות ובמקומות נוספים.
 

בטיחות בעבודה תציל את חייך ואת חיי עובדיך!

 
 
מדיניות החברה היא לייצר ולבנות מערכי בטיחות בעבודה בהתאם לדרישות הלקוח, לתקציב הארגון ולמצב העניינים הנוכחי, לצד דרישות החוק.
זכרו - פעולות מניעה יעילות מבטיחות שמירה על חיי העובדים ועל בריאותם, ותורמות למאזן הרווחים של החברה או הארגון.
 
 
 
 
 
 
 

מידע נוסף על ממונה בטיחות בעבודה:

 
מי זקוק לממונה בטיחות בעבודה?
 
מהו סקר סיכונים?
 
מהו תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה?
 
 

ניהול סיכונים והמלצות

 
כדי להקטין את הסיכונים הגופנים והנפשיים במקומות העבודה צריך לבצע ניהול סיכונים. הליך זה מתבצע באמצעות מספר שלבים ובשיטתיות, במטרה לאתר, לזהות, ולהעריך את גורמי הסיכונים הקיימים במקום העבודה. ניהול סיכונים מאפשר לקבל אומדן לגבי הסיכוי להתרחשות תאונות בגין קיומם של גורמי הסיכון, לבצע הערכה של תוצאות התאונות או התקריות, אם יתרחשו, ולערוך חישוב משולב של רמת הסיכון הנגזרת מן ההערכות הקודמות.

תוצאות הסקר יאפשרו לתכנן ולקבוע את מערך בקרת הסיכונים, שמטרתו בחירה והפעלה של אמצעים לביטול הסיכונים או להפחתתם, כגון: קביעת לוח זמנים לסילוק מפגעים התקנת אמצעים או קביעת תהליכים תקופתיים לגילוי, לזיהוי, לניטור, להתרעה ולנטרול הסיכונים.
 

אילו התמחויות ישנן?

 
ההתמחויות רבות ומגוונות, כאשר נפרט כאן על מספר תחומים מרכזיים:

  • בנייה - זהו תחום מורכב בעל סיכונים רבים, ודורש הכשרה נוספת על ההכשרה הבסיסית. ממונה בטיחות אחראי על איתור סיכונים פוטנציאליים באתר הבנייה, מניעתם, הקפדה על עבודה לפי כל הנהלים, הקפדה על כך שלעובדים בשטח יש את ההכשרות המתאימות ועוד.
  • בטיחות באש - זהו תחום הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו, מאחר ושריפה יכולה לפרוץ הן במקומות עבודה והן בבתים פרטיים. התחום מתמקד במניעה, גילוי וכיבוי שריפות.
  • חומרים מסוכנים - תחום זה כולל בתוכו גם כן תתי תחומים, כאשר המטרה העיקרית היא מניעת חשיפה לחומרים מסוכנים, קרינה וכדומה.
שמירה על נהלי הבטיחות נראית לפעמים כמטרד, אך היא מצילה חיים באופן הכי ברור שיש. כדי שתוכלו לישון בשקט, אנחנו בש.פ.י בטיחות ואיכות מעמידים לרשותכם את מיטב אנשי המקצוע, שיסייעו לכם להפוך את העסק למקום בטוח.
 
אל תחכו לאסון הבא בתור – הזמינו יועץ בטיחות מומחה עוד היום: 072-3226380.