ממונה בטיחות אש

 
הסיכון להתלקחות קיים בכל מקום. במיוחד במבנים בהם יש חומרים מסוכנים או חומרי בעירה. בארגונים ובמבנים ציבוריים יש תקנים אשר מחייבים להתנהל בשגרה באופן מסוים על מנת למנוע אסונות גדולים בעתות חירום. אחד הנהלים המחייבים הוא למנות ממונה לבטיחות אש.

מדובר על גורם אשר מקבל על עצמו את כל מה שקשור להגנה על המבנה מפני סכנות האש. תפקידו לנהל את נושא הבטיחות מפני שריפות ובכך להפחית סיכונים ונזקים בעת חירום.
 
 

מה תפקידו של ממונה בטיחות אש?

 
תפקידו של ממונה בטיחות אש הוא להכין תיקי שטח מקצועיים לתרגול וכן הכנת תוכניות בטיחות בהתאם להוראות מפקח מטעם נציבות הכבאות הראשי. כמו כן עליו להציג פתרונות שמטרתם להקטין את סכנות האש.
מניעת דלקות על ידי נקיטת צעדי בטיחות מתאימים. התאמת ההתנהלות במקום לתקנים המחייבים ועוד. הוא צריך להיות בעל ידע מקיף ובעל יכולת לשפר את ההתנהלות ואת הכוננות במבנה, על מנת להקטין סיכויים להתלקחות, וכן למזער נזקים במקרה של שריפה במבנה.
 
 
ממונה בטיחות אש
 

מי רשאי להיות ממונה בטיחות אש?

 
ממונה הבטיחות הינו עובד שעבר הסמכה ספציפית למלא את התפקיד המדובר. עליו להתאים לתפקיד ולהיות נוכח במקום המדובר מספר שעות מינימלי. בנוסף עליו לעבור קורסי ריענון מעת לעת כדי לשמור על רלוונטיות והתאמה למילוי התפקיד. התעודה אותה מקבלים בסיום הקורס מעידה על ההסמכה ועל היכולת של הממונה למלא את התפקיד החשוב הזה.
 

מה לומדים בקורס ממונה לבטיחות אש? כמה זמן נמשכים הלימודים?

 
בקורס ממונה בטיחות אש לומדים על מהות האש ועל התהליך הפיסיקלי של הבעירה, כמו כן לומדים על התפקיד, על האחריות ועל הכלים המתקדמים לכיבוי שריפות. משך הלימודים כחמישים שעות, מחולקים למספר מפגשים. לאחר סיום הקורס יעמדו הלומדים מול מבחן הבודק את הידע שהם רכשו וכן את היכולת שלהם לנתח ולהסיק מסקנות.

בין הנושאים הנלמדים:

  • ממונה בטיחות אש והאחריות שלו – בקורס ילמדו על האחריות ועל התפקיד המשמעותי שמוטל על ממונה בטיחות אש. על הכלים שיש בידו, על הדרכים בו עליו לפעול, ועל החשיבות הרבה להיות ערוכים לכל מקרה שלא יבוא.
  • חומרי כיבוי ומעכבי בעירה – פרק משמעותי במהלך הלימודים הוא היכרות עם חומרי הכיבוי הקיימים וכן עם חומרים ייעודיים שממלאים תפקיד חשוב כמעכבי בעירה. אלו יגיעו לידי שימוש בעת חירום. וחלקם יהיו חלק מציוד החירום שנמצא בהיכון במבנה.
  • תקני בטיחות – ממונה הבטיחות ילמד על תקני הבטיחות הישראליים וכן על התקנים הבינלאומיים בנושאי האש. כל זאת בהלימה למבנים ארגוניים או תעשייתיים.
  • ציוד כיבוי – קיימים כיום כלים טכנולוגיים מתקדמים בתחום הכיבוי. היכרות עם הציוד, תחזוקה נכונה והצטיידות בהתאם לצרכים במקום.
  • עמידות אש – בין היתר לומדים בקורס על עמידות חומרים שונים מול אש. תוך התייחסות לבניין ולחומרי הבניין.
  • תיק ביקורת – ממונה הבטיחות מופקד גם על הכנת תיק ביקורת מצב בטיחות לפי נציבות הכבאות.
  • חומרים מסוכנים – כמו כן לומדים מבוא בנושא חומרים מסוכנים בעניין המעורבות שלהם בשריפות.
  • פרויקט מעשי – במהלך הלמידה יכינו הלומדים פרויקט מעשי בנושא מניעת אש.
  • סידורי בטיחות – הכנה של תיק מקצועי בנושא תכנון הסדרי הבטיחות.
  • מערכות כיבוי – ממונה הבטיחות מופקד על התקנה נכונה של מערכת כיבוי אש וספרינקלרים במבנה. כמו כן עליו מוטלת האחריות לבצע בדיקות תקינות ולהבטיח כי מערכת הכיבוי פעילה ותקינה, ותפעל בעת הצורך באופן אוטומטי.
 
אולי יעניין אותך לקרוא גם על ממונה בטיחות בעבודה >>
 
 

למה לעבור קורס ממונה בטיחות אש?

 
 
 
מי שמעוניין למלא את התפקיד החשוב הזה בהצלחה, מי שרוצה להיקלט כממונה בטיחות בחברה או בארגון חייב לעבור קורס רלוונטי, ולקבל לידיו את התעודה המעידה על ההסמכה שלו.
 
 
 
התקשרו עכשיו וקבלו שירותי ממונה בטיחותת אש של ש.פ.י בטיחות: 072-3226380.