ממונה בטיחות בעבודה

 
שמירה על בטיחות העובדים היא אחד התפקידים החשובים והאחראיים ביותר שקיימים, והוא יכול לעשות את ההבדל בין מניעת תאונה לבין אסון. ולכן ממונה בטיחות בעבודה חייב להיות איש מקצוע בעל ניסיון, שעבר הכשרה מקיפה וקפדנית, וקיבל את כל האישורים של משרד העבודה. ש.פ.י בטיחות ואיכות בע"מ היא מהחברות המובילות בתחומה, ומעניקה שירותים מקיפים בכל הקשור לבטיחות על סוגיה השונים.

 
ממונה בטיחות
 

הגדרת תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה

 
מי זקוק לממונה בטיחות בעבודה?
 
מהו סקר סיכונים?
 
מהו תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה?
 
 
התפקיד, ממונה בטיחות בעבודה, דורש להכיר את מקום העבודה או המוסד בצורה מעמיקה כדי להבין את אופי הסיכונים ולנסח את הנהלים המתאימים. פעמים רבות ממונה הבטיחות צריך לפעול כדי לשנות את התפיסה- גם של העובדים וגם של צוות ההנהלה. פעמים רבות העבודה השגרתית גורמת לעובדים להיות אדישים לסיכון האפשרי ולזלזל בנהלים, ומנגד צוות ההנהלה לא תמיד מכיר את המצב בשטח ואינו מודע לחומרת המצב. במידה והתרחשה תאונה, תפקידו לתחקר את האירוע, להפיק לקחים ולפעול לשיפור של המצב בשטח. ולכן האחריות המוטלת על כתפיו של ממונה הבטיחות היא גדולה מאוד.
 
ממונה בטיחות בעבודה
 
 

מי יכול להיות ממונה בטיחות?

 
 
בראש ובראשונה מדובר באדם בעל השכלה רלוונטית, למשל אדם בעל תואר במקצועות מדעיים, מקצועות ההנדסה וכדומה. נוסף על כך, יש צורך בצבירת ניסיון של מספר שנים בעבודה בתחום, ורק לאחר מכן ניתן לגשת לקורס הכשרה שנמשך מספר רב של שעות. רק לאחר השלמת כל התהליך בהצלחה, האדם זכאי לקבל אישור כשירות ולעבוד כממונה בטיחות. כדי לתת את המענה הטוב ביותר, כל ממונה בטיחות מתמקצע בתחומים שונים, וחשוב להתאים את ההתמקצעות לדרישות בפועל (מיד נפרט על כך בהרחבה).

בגלל הדרישות המחמירות וההכשרה הארוכה, לא כל עסק יכול להרשות לעצמו להעסיק ממונה בטיחות בעבודה במשרה מלאה, או להכשיר את אחד מעובדי החברה. ולכן חברת ש.פ.י איכות ובטיחות בע"מ מציעה שירותים מקיפים הכוללים תפקיד של ממונה בטיחות, ייעוץ בתחום הבטיחות באש, נגישות וכדומה.

 

אילו התמחויות ישנן?

 
ההתמחויות רבות ומגוונות, כאשר נפרט כאן על מספר תחומים מרכזיים:

  • בנייה - זהו תחום מורכב בעל סיכונים רבים, ודורש הכשרה נוספת על ההכשרה הבסיסית. ממונה בטיחות אחראי על איתור סיכונים פוטנציאליים באתר הבנייה, מניעתם, הקפדה על עבודה לפי כל הנהלים, הקפדה על כך שלעובדים בשטח יש את ההכשרות המתאימות ועוד.
  • בטיחות באש - זהו תחום הנוגע לכל אחד ואחת מאיתנו, מאחר ושריפה יכולה לפרוץ הן במקומות עבודה והן בבתים פרטיים. התחום מתמקד במניעה, גילוי וכיבוי שריפות.
  • חומרים מסוכנים - תחום זה כולל בתוכו גם כן תתי תחומים, כאשר המטרה העיקרית היא מניעת חשיפה לחומרים מסוכנים, קרינה וכדומה.

שמירה על נהלי הבטיחות נראית לפעמים כמטרד, אך היא מצילה חיים באופן הכי ברור שיש. כדי שתוכלו לישון בשקט, אנחנו בש.פ.י בטיחות ואיכות מעמידים לרשותכם את מיטב אנשי המקצוע, שיסייעו לכם להפוך את העסק למקום בטוח.
 
אל תחכו לאסון הבא בתור – הזמינו ממונה בטיחות בעבודה מוסמך עוד היום: 072-3226380.